داماک در اخبار / علی سجوانی چالش ها، عملیات های احداثی و درآمد در سال 2020
ژانویه 21, 2021
علی سجوانی چالش ها، عملیات های احداثی و درآمد در سال 2020

علی سجوانی چالش ها، عملیات های احداثی و درآمد در سال 2020

علی سجوانی مدیر کل املاک داماک در مصاحبه ای با معاون سردبیر هفته ساخت و ساز Anup Oomme ، در مورد چالش های پیش روی توسعه دهنده گان املاک و مستغلات بر محور استفاده از فناوری های دیجیتال، درآمدها و تحویل های به موقع در فهرست بازار مالی دبی گفتگو کرد.

DAMAC در اواخر سال 2019 با تحول دیجیتالی عمده در شرکت شروع به کار کرد. این توسعه دهنده املاک و مستغلات تمام مصوبات و سیستم های داخلی خود را به صورت آنلاین جابجا کرد، پیاده سازی سیستم های CRM جدید و ERP جدید را آغاز کرد و برنامه های دیجیتالی خود را به دلیل همه گیری COVID-19 تسریع بخشید. 

عای سجوانی گفت: “سال 2020 برای همه مردم در سراسر دنیا سالی بسیار متفاوت بود”. او گفت: “این سال به اندازه 10 سال گذشت”.

به دلیل شیوع ویروس COVID-19 برنامه دیجیتالی ما سریع پیگیری شد، بنابراین مشتریان ما دیگر مجبور نیستند برای انتقال املاک ، پرداخت هزینه های خدمات ، اقساط یا رزرو یک زمین تنیس در دامک هیلز اتاق کنفرانس در ساختمانی که در آن زندگی می کنند و یا رزرو به ما مراجعه کنند. آنها می توانند همه این کارها را از طریق برنامه ما انجام دهند و ما تا کنون بیش از 10 هزار بارگیری برای برنامه داشته ایم.

DAMAC همچنین استفاده از تجربه واقعیت مجازی برای سرمایه گذاران ، خریداران و مستاجران خود استفاده کرده است.

اگر کسی که در Timbuktu نشسته است و می خواهد ببیند از بالکن خانه اش در دبی چه منظره ای دیده می شود، یا فضای آپارتمان چگونه است، ما می توانیم فایلی برای او ارسال کنیم که بتواند نگاهی به همه این موارد بیندازد.

تماشای ویدئو

علاوه بر این ، DAMAC اخیراً درآمد خود را برای 9 ماه اول سال 2020 اعلام کرد، داماک توانست درآمد کل 32٪ در سال گذشته به ارزش 1.007 میلیارد دلار (3.7 میلیارد دلار) و فروش 435.6 میلیون دلار (1.6 میلیارد دلار) را ثبت کند، اما گزارش ضرر خالص 253.4 میلیون دلار (931 میلیون AED) در نه ماه اول سال 2020 به قوت خود باقی است.

علی سجوانی همچنین اضافه کرد: “بازار ملک در سطح جهانی کاملاً چرخه ای است، جای کتمان نیست که دبی روند نزولی را در این باره طی کرده است. بازار در چند سال گذشته کند بوده است و دلیل افزایش ضرر ما در سال 2020 ، اول از همه ، COVID-19 است. همانطور که می دانید ، این مسئله برای همه مشاغل ایجاد شده است و نه تنها ما. عمده خسارات ما در طول سال 2020 به دلیل تأمین مواد و خسارت دارایی توسعه بود. ما شاهد افزایش پیش فرض های ناشی از این همه گیری جهانی هستیم ، بنابراین دوباره پیش بینی هایی را برای مطالبات خود در نظر گرفته ایم”.

“باوجود اینکه دریافتی های ما بالا است، کم ترین دریافتی ما در ماه های فوریه و مارس 2020 بود. بعد از آن ما به اعداد بهتری نسبت به ژانویه رسیدیم و واحد های تحویلی زیادی نیز پیش رو داریم. با تحویل های بیشتر و اقامت ساکنین در خانه هایشان، مجدد دریافتی ها کاهش میابد”.

علی سجوانی در پاسخ به اینکه سال 2020 را چگونه ارزیابی می کند و سال 2021 را چگونه میبیند گفت: ” فکر نمی کنیم اوضاع سال 2020 بهتر شود، چرا که به نظر می رسد این همه گیری برای مدت بیشتری با ما است. با وجود خبر های امید بخش در مورد واکسن، باید گفت کشف واکسن یک موضوع و واکسیناسیون جهانی چیز موضوع دیگری است”.

” ما حداقل تا نیمه اول 2021 انتظار بهبود سریع اوضاع را نداریم. هر چند امیدواریم نمایشگاه 2020 جان تازه ای به بازار املاک دبی ببخشد”.

حضور 25 میلیون بازدیدکننده در نمایشگاه جهانی 2020 دبی که احتمال می رود در 1 اکتبر 2021 در های خود را به روی علاقمندان بگشاید، پیش بینی شده است. این نمایشگاه که بمدت 173 روز دایر خواهد بود، میزبان 75% بازدیدکننده غیر اماراتی خواهد بود.

علی سجوانی افزود: ” فکر می کنم این نمایشگاه میلیون ها نفر را به دبی بکشاند، اکثر آن ها از آنچه شاهدش خواهند بود شگفت زده خواهند شد و عده زیادی به مهاجرت به اینجا ترغیب خواهند شد”.